Tesla’ya Araç Özelliklerini Abarttığı İçin Ceza

Elektrikli otomobil devi Tesla, internet sitesinde her otomobil modeli için tahmini menzil gösteriyor. Fakat bu menzilin tahmini olduğu bilgisi, bazı bölgelerde hiçbir şekilde vurgulanmıyor. Dolayısıyla tahmini menzil, kesin bir şekilde bu menzilin sunulduğu yanılgısını oluşturabiliyor.

İşte bu durum, Tesla’nın başını Güney Kore’de belaya soktu. Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu, Tesla’nın ‘aldatıcı tanıtım’ yapması nedeniyle şirkete 2,2 milyon dolar ceza kesti. Tesla, cezanın hemen ardından internet sitesinde de gerekli düzenlemeyi yaptı.

Tesla’nın internet sitesinde yaptığı düzenleme:

“Performans ve kilometre, modele göre değişiklik gösterebilir. Görüntülenen sürülebilir mesafe, hız, hava koşulları ve yol koşulları gibi dış etkenlere bağlı olarak değişebilir.”

Tesla, bazı ülkelerde bu uyarıyı halen gizli tutuyor:

Tesla’nın internet sitesine baktığımızda menzilin koşullara bağlı ve tahmini olduğu bilgisinin halen bazı bölgelerde sunulmadığını görebiliyoruz. Örneğin ‘Avrupa ülkeleri’ için oluşturulan internet sitesinde menzil, kesin bir değermiş gibi sunuluyor.

Tesla’nın bu düzenlemeyi diğer ülkelerde de yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. Öte yandan Tesla, ülkemize giriş yaptığı zaman muhtemelen bu uyarıya yer verecektir. Zira ülkemizdeki yasalar ile bu açıklamaların konması zorunlu kılınıyor.

Hakkında admin

Check Also

En Ucuz Tesla Olacak ‘Model 2’ 2024’te Gelebilir

Loup Ventures'tan analistler, Tesla'nın en ucuz arabası olması beklenen ve şimdilik Model 2 olarak adlandırılan otomobil hakkında tahminlerde bulundu. Buna göre şirket, risk almamak için 2024'te tanıtabilir. Peki bu araç hakkında neler biliyoruz? Gelin bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir